Wyruszamy w podróż przez wszystkie regiony Polski, chcemy dowiedzieć się więcej o tradycji i smakach, które towarzyszyły nam przez lata młodości i są z nami do dziś. Witaj w cyklu Kulinarna Stolica Polski.
To region, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością, oferując zarówno klasyczne, rybackie dania, jak i nowatorskie interpretacje lokalnych smaków. Paszteciki szczecińskie czy paprykarz to tylko początek charakterystycznych dla tego obszaru propozycji.
Rybackie smaki przenikają się z wpływami kuchni kaszubskiej i kociewskiej. Od śledzia po kaszubsku, przez zupę rybną, aż po gęsinę z jabłkami czy też racuchy – warto odkrywać autentyczne smaki tego regionu.
Od świeżych ryb, przez regionalne sery, wędliny i dziczyznę, aż po tradycyjne dania takie jak dzyndzałki czy karmuszka - każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Od kartaczy, przez sękacz, aż po pierekaczewnik – odkrywanie dań kuchni podlaskiej to pełna smaków przygoda.
Lubuskie zaskakuje kulinarną różnorodnością. Od bułek z pieczarkami, przez dania rybne i zupy, na regionalnych wędlinach i serach kończąc.
To region znany przede wszystkim z potraw z ziemniaka, ale oferuje wiele innych smaków. Od tradycyjnych pyr z gzikiem, przez dania z kaczki czy galart, aż po słynne rogale świętomarcińskie. To raj dla smakoszy z całej Polski.
Wizytówką regionu są także dania przygotowane na bazie gęsi, takie jak czarnina czy pieczony półgęsek. Warto wybrać się w podróż po lokalnych restauracjach i targach, aby odkryć autentyczne smaki tego miejsca.
Od tradycyjnych flaków warszawskich, przez sery kurpiowskie, aż po jabłka grójeckie – do wyboru, do koloru.
Warto spróbować tutaj nie tylko pierników świdnickich czy wrocławskiego bigosu. Odkryj bogactwo smaków, jakie oferuje ten region - wpływy kuchni świata odbiły się z ogromną korzyścią dla lokalnych pyszności.
To region znany z prostych, ale sycących dań, ale oferuje wiele innych smaków. Od tradycyjnych zalewajek, przez andruty kaliskie, po regionalne wędliny. To kulinarna podróż, która zaskakuje bogactwem smaków.
Od piroga biłgorajskiego, przez cebularz i forszmak, aż po miody pitne - każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Ścierka opolska, germuszka, pańćkraut czy też opolskie kruche ciasteczka to tylko początek smacznej podróży po tym rejonie.
Rolada śląska z kluskami, wodzionka, golonka czy karminadle to dopiero początek fascynującej kulinarnej podróży przez krainę węgla.
Znaleźć tu można takie przysmaki, jak kazimierska fitka, słupiański siekaniec dworski czy drągoły. Świętokrzyskie zabiera w kulinarną podróż, która zachwyca różnorodnością zaskakujących nazw dań, ale przede wszystkim zapachów, tekstur i smaków.
Małopolska to kulinarna podróż, która zachwyca bogactwem smaków i aromatów. Od oscypka, przez maczankę krakowską, aż po śliwki suszone sechlońskie – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Wiele tutejszych potraw, z proziakami i fuczkami, ma korzenie w historii, a receptury są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Odkrywając lokalne specjały, można poczuć magię regionu i docenić bogate dziedzictwo kulinarne Podkarpacia.
Moskole, znane jako góralskie placki ziemniaczane, to kulinarny skarb Podhala. Te puszyste i aromatyczne placki, przygotowywane z ugotowanych ziemniaków, są nieodłącznym elementem kuchni góralskiej
zobaczObowiązkowo gościła na wielkanocnym stole, wprowadzając do jadłospisu odrobinę ostrości. Obrowska zupa chrzanowa to wyjątkowe danie z regionu łódzkiego, po które warto sięgać nie tylko od święta.
zobaczWielkopolski galart, znany w innych regionach Polski jako "zimne nóżki", to tradycyjna potrawa mięsna, która gości na stołach Wielkopolan od wieków. Mimo że galarety mięsne są popularne w całej Polsce, Wielkopolanie wyróżniają się swoją własną, unikalną nazwą tego dania.
zobaczKanapka ze śledziem to niepozorny, ale wyjątkowy przysmak z Cieszyna. Poznaj jej historię, składniki i dowiedz się, dlaczego stała się kulinarną wizytówką regionu. Odkryj, jak przygotować ją w domu i co sprawia, że cieszy się niesłabnącą popularnością.
zobaczMoskole
Obrowska zupa chrzanowa
Wielkopolski galart
Kanapka ze śledziem z Cieszyna. Przysmak, który podbija serca i podniebienia
Masz więcej popisowych dań?
Czekamy na Twoje zgłoszenia!
Makaron z truskawkami i białym serem to danie, które wielu z nas pamięta z dzieciństwa. W sezonie na świeże owoce wraca na stoły w polskich domach. U mnie ta prosta potrawa musi być z konkretnym rodzajem makaronu i twarogu.
Przepis redakcji
więcej