Rosopita
Kuchnie regionalne często opierają się na prostych i tanich składnikach. Tak jest również w przypadku kujawskiej rosopity, czyli zupy śledziowej, którą najcześciej serwuje się na zimno.
Składniki:
- 4 płaty wymoczonych śledzi,
- 1 duża cebula,
- 1 l wody,
- 250 ml śmietany 12 proc.,
- 2-3 liście laurowe,
- 3-4 ziela angielskie,
- 3-4 ziarna czarnego pieprzu,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżka octu,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Do garnka wlej wodę, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu i cukier. Doprowadź do wrzenia, a następnie wystudź.
- Pokrój cebulę w piórka i sparz wrzątkiem.
- Do wystudzonej wody z przyprawami dodaj cebulę, ocet, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj.
- Odlej pół szklanki marynaty do miski, dodaj śmietanę i dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj do pozostałej marynaty.
- Pokrój wymoczone śledzie na kawałki i dodaj do zupy.
- Odstaw rosopitę do lodówki na przynajmniej godzinę.
- Rosopitę podawaj na zimno ze świeżo ugotowanymi ziemniakami w mundurkach. Smacznego!
Przepis na rosopitę
Rosopita świetnie sprawdzi się na piątkowy obiad, postne danie czy po prostu wtedy, gdy najdzie ochota na śledzie w lekkiej, rześkiej odsłonie.
Rosopita to zupa, po którą najczęściej sięga się w czasie Wielkiego Postu, Adwentu czy też wigilijnej kolacji. Jej nazwa pochodzi od rzadkiej konsystencji, która przypomina nieco rosół. Do tego najczęściej się ją popija, a nie zajada łyżką. Aby była bardziej sycąca, na talerzu obok podaje się ugotowane w mundurkach i obrane ziemniaki. Rosopita w 2013 roku została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jej charakterystyczne cechy, takie jak prostota składników i sposób przygotowania, odzwierciedlają dawne realia życia na kujawskiej wsi. Nie jest znana w całym województwie, a jedynie w niektórych rejonach Kujaw, takich jak okolice Bądkowa, Włocławka, Radziejowa, Lubrańca i Izbicy Kujawskiej. Przez lata przepis krążył przekazywany z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Rospopitę opisano dopiero w 2011 roku w książce Grażyny Szelągowskiej "Kuchnia z rodowodem. Potrawy i produkty tradycyjne województwa kujawsko-pomorskiego".