menu województwa

Obowiązkowo na koniec karnawału. Dlaczego trzeba zjeść pączka?

Tydzień przed Środą Popielcową, od tłustego czwartku, to moment na słodkie i tłuste świętowanie. To święto i okres głęboko zakorzenione w ludowej tradycji. I chociaż dziś liczymy przede wszystkim kalorie, nasi przodkowie wierzyli w magię tłustej przekąski. O czym należy pamiętać, aby zapewnić sobie szczęście?

W Tłusty Czwartek można zagwarantować sobie szczęście
Źródło zdjęcia: Adobe Stock

Tradycyjny pączek na terenie Polski pojawił się dopiero w XII wieku, a jego nadzienie na początku dalekie było od współczesnych budyniów, czy karmelu. Dawniej pączki nadziewano boczkiem i słoniną, tłusta wkładka miała zapewnić szczęście i powodzenie. 

Jeden błąd, jak rezygnacja z pączka czy nadgorliwa praca, może według tradycji kosztować nas utratę szczęścia. Sprawdź, dlaczego warto szukać w pączku migdała i jak świętowanie w gronie najbliższych może wpłynąć na finanse i powodzenie w biznesie. 

Dlaczego trzeba zjeść pączka?

Po pierwsze chociaż jedna sztuka. Każdy, kto odmówi sobie słodkiego pączka w tłusty czwartek i ostatki, może sprowadzić na siebie pecha i nieszczęście. Po drugie im więcej, tym lepiej. W tym dniu możemy bić słodkie rekordy, bo im większa ilość tradycyjnych, słodkich przekąsek, tym więcej dobra. Diabeł tkwi w szczegółach, gdy ktoś trafi na pączka z migdałem lub innym szczególnym wypełnieniem, zamiast tradycyjnej marmolady może liczyć na bogactwo i wyjątkową pomyślność. Świętowanie na bogato to przepis na sukces. Na koniec karnawału ma być słodko i uroczyście. Świętowanie w gronie najbliższych, ale też w miejscu pracy wróży dobre zbiory i dobrobyt. 

Inne przesądy związane z pączkami?

Dzielnie się słodkościami z kolei przyciąga życzliwość i dobre relacje przez cały rok. Skąpstwo tego dnia może natomiast skutkować samotnością i brakiem wsparcia wtedy, gdy będzie go najbardziej potrzebować. 

Spożywanie pączków w pośpiechu, ze złością lub w złym humorze odbiera im magiczną moc. Aby zapewnić sobie szczęście, należy jeść je z uśmiechem, w spokoju i bez wyrzutów sumienia. 

Czytaj więcej